قدمت شهر و  تاریخ تاسیس شهرداری
شهر صفادشت با ادغام روستاهای شهرآباد ، حصارطهماسب ،‌عبادیه و نصیر آباد با تصویب هیئت دولت، از ابتدای بهمن سال 1377 آغاز به فعالیت نمود.
 
بخش صفادشت
بخش صفادشت واقع در غرب شهرستان ملارد با وسعت 7 هزار و 510 كيلومتر مربع از شمال و غرب به كرج (شهرهای محمدشهر و ماهدشت) ، از شرق به بخش مرکزی ملارد و از جنوب به ساوه محدود شده است.
 بخش صفادشت جزو شهرستان ملارد است. اين بخش در مسير اصلی محور چيتگر (جاده تهران- اشتهارد ) قرار دارد و از دو دهستان اختر آباد و بی بی سكينه(س) -هرکدام شامل 14 روستا- تشكيل شده است. هم چنین 14 دهیاری در این بخش وجود دارد . 14 روستای دهستان بی بی سکینه(س)، حریم شهر صفادشت محسوب می شوند.
لازم به بیان است شهرستان ملارد با وسعتي معادل 900 كيلومتر مربع به لحاظ داشتن ساختار اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و ... شامل دو بخش ملارد و صفادشت است .
 
توپوگرافي زمين
بخش صفادشت و اطراف آن به لحاظ طبيعي شامل زمين‌هاي هموار در بخش‌هاي مركزي و شمالي، و سلسله ارتفاعات در قسمت جنوب‌غربي است.
 
اقلیم و آب و هوا
آب و هوای عمومي منطقه به تبعيت از اوضاع طبيعي نواحي جنوبي رشته‌كوه‌هاي البرز و حاشيه كويري ايران در تابستان نسبتاً گرم و خشك ، و در زمستان نسبتاً سرد و خشك مي باشد.
باد معروف شهريار كه همواره با ذكر نام شهريار در اذهان تداعي مي‌شود از ويژگي‌هاي جوي (ميكروكليمایي) اين منطقه محسوب مي‌گردد. حداقل دماي سالانه (14-) درجه سانتي‌گراد در دي ‌ماه و  حداكثر دماي سالانه (43+) درجه سانتي‌گراد در تير ماه گزارش شده است.
وزش بادهاي شديد سرد و خشك در زمستان، و بادهای گرم و خشك همراه با گرد و غبار در تابستان، فقدان پوشش گياهي متراكم و بهره‌مندي از گياهان بياباني مانند خارها، بوته‌ها، گون‌ها، اسپند و ..... از ويژگي‌هاي اقليمي اين منطقه است.
 
منابع آب
منابع آب مورد نیاز بخش صفادشت عمدتاً از طريق چاه آب عميق و حق‌آب كرج تامين مي‌گردد . تنها رودخانه‌اي كه در شهرستان ملارد كماكان جاری است و در فصولي از سال دارای آب‌،«رودشور» يا «شور چاي» نام دارد. اين رودخانه در منطقه بين دهستان اخترآباد و دهستان بي‌بي‌سكينه(س)- که حریم شهر صفادشت محسوب می گردد- قرار دارد ؛ تابستان‌ها خشك و در بقيه‌ي فصول داراي آب است. آب اين رودخانه نهايتاً به درياچه قم مي‌ريزد . آب  رودخانه به علت وجود املاح گچي و شور بودن ، با عبور از منطقه خاك را به شوره‌زار تبديل نموده است و امكان فعاليت ‌هاي كشاورزي را سلب مي‌كند. در حال حاضر چشمه و كاريز فعالی در بخش صفادشت وجود ندارد.
 
پوشش گياهي
به دليل وجود آبرفت‌هاي ناشي از جريان رودخانه كرج ، محل مناسبی جهت كاشت انواع محصولات و درختان ميوه محسوب و باعث شده زمین های کشاورزی و باغ ها بيشتر در اين مناطق قرار گيرند .
وسعت قابل توجهي از اين بخش به زمین های ملي كه عمدتاً مرتع مي‌باشد تعلق دارد ولي جنگل طبيعي به چشم نمي‌خورد.
 
كشاورزي و محصولات عمده:
به علت وجود زمين‌هاي مستعد و وضعيت جوي مناسب ، كشاورزي رونق ويژه‌اي دارد. از محصولات كشاورزي مي‌توان به گندم، جو، ذرت، نباتات علوفه‌اي، نخود، لوبيا، سيب‌زميني، پياز، خيار، گوجه‌فرنگي و از محصولات باغ به سيب، گلابي، به ، گيلاس، زردآلو، هلو، شليل، آلو، گوجه، گردو، انگور و ...  اشاره کرد.
بيش از 70% قارچ خوراكي شهرستان شهريار كه به تنهايي 60% توليد قارچ كشور مي‌باشد، در اين بخش توليد مي‌شود.
 
قوميت و زبان
اكثر ساكنان بخش به زبان فارسي و تركي صحبت مي‌كنند. اقوام گوناگونی از سراسر کشور به این بخش مهاجرت نموده و در آن سکونت دارند.
 
دين و مذهب
دين افراد ساكن در اين بخش اسلام و مذهب اکثر جمعیت شيعه است.
 
موقعيت مذهبي
از ویژگی های شهر صفادشت می توان دو زيارتگاه امامزاده بی بی سکینه (س) خواهر امام رضا(ع) و امامزاده حمزه (ع) از نوادگان امام موسی کاظم (ع) را نام برد؛ به همين دليل سالانه هزاران نفر از مشتاقان و شیفتگان جهت زیارت به این شهر سفر می كنند.
 
 
شهدا
بخش صفادشت در دوران دفاع مقدس 67 شهید تقدیم انقلاب اسلامی نموده است.
 
موقعیت اقتصادی
در حال حاضر دو شهرک صنعتی صفادشت و شهرک صنعتی دهک همراه با محوطه کارگاهی در شهر فعال است. هم چنین وجود شهرک گل خانه ای از دیگر فرصت های اقتصادی عمده موجود در صفادشت است.
 
 
صنايع دستي
با توجه به بافت روستاهاي تابعه اين بخش تعدادي از اهالي به كار صنايع دستي از جمله قالي‌بافي، گليم‌بافي، سفالگري و منبت كاري اشتغال دارند.
 
تامین معیشت و امور داد و ستد
معيشت غالب اهالي از طریق اشتغال در بخش‌هاي كشاورزي، صنعت و خدمات تامین می گردد. هم چنین فعالیت هایی چون گاوداري و دامداري و پرورش ماهي انجام می شود.
 
راه‌هاي ارتباطي
راه‌هاي ارتباطي اصلي اين بخش ، جاده‌هاي اصلي شهرستان تلقي شده و تمامي آسفالت مي‌باشد. طرح كمربند سوم تهران نيز از غرب اين بخش عبور مي‌كند. هم چنین طرح احداث خط مترو شهريار- اشتهارد نيز كه از اين بخش عبور مي‌كند، در دست تهيه مي‌باشد.